Prvé kolo VVS Považský pohár 2014 úspešne za nami

V sobotu 10. mája 2014 sa v areáli jazdeckého areálu Trenčín-Nozdrkovce konalo prvé kolo druhého ročníka VVS Považský pohár vo výkone psov v disciplínach stopovanie, poslušnosť a obrana. Disciplíny prebiehali v kategóriách IPO1 a skúšky všestranného výcviku psov SVV1.

Do súťaže, ktorá sa konala po celý deň za krásneho slnečného počasia, sa prihlásilo 19 psovodov so svojimi psími zverencami.

V kategórii IPO1 hodnotil rozhodca Jozef Adamuščin a víťazkou sa stala Zuzana Pristachová z KK Laugaricio Trenčín s 269 bodmi. Druhé miesto obsadil Viliam Ružička z KK Excel a na treťom mieste skončila Ľubica Bruchatá z Prašíc.

Prvú disciplínu „stopu“ účastníci vykonávali v pomerne vysokom poraste soblahovských lúk, no poväčšine s dobrými výsledkami. Plocha jazdeckého areálu síce nemá parametre štandardného futbalového ihriska, ale pri disciplíne „vyslanie psa vpred“ to psom problém nerobilo.

Najlepšie hodnotené stopovanie a poslušnosť v kategórii SVV1 mal Denis Kučera z klubu Laugaricio Trenčín. Obrana prebiehala prehľadávaním priestoru tzv. revír, potom bolo označenie figuranta štekaním, prehliadka figuranta a jeho stráženie psom. Potom obrana pokračovala stretnutím psovoda s figurantom a následný priamy útok na psa, potom vykonal pes zadržanie na cca 40m a ako posledná sa hodnotila odolnosť psa voči úderu. Kategóriu SVV1 vyhral  Denis Kučera so svojím psom Genesis Extra Temperament, ktorý získal vo všetkých disciplínach 286 bodov z 300 možných. Na druhom mieste s počtom bodov 278 skončila sučka NO Anet Lasmon so psovodom Petrom Kohútom a tretie miesto s 268 bodmi obsadil Ivan Plavec z KK Šalková so psom Coco Balesten. Na priebeh v tejto kategórii dozeral rozhodca Igor Malina.

Program pretekov na záver spestrilo aj vystúpenie Andreja Margetína, ktorý predviedol divákom i súťažiacim svojich akrobatických holubov a v tomto športe patrí už niekoľko rokov k európskej špičke.

Účastníci a diváci sa mohli občerstviť v bufete a kúpiť sa dali aj kynologické potreby a krmivá pre psov značky Willowy, ktorých výhradné zastúpenie pre Slovensko má VVS SK, s.r.o. Trenčianska Turná.

Medzi mnohými pozitívami pretekov by sme mohli vyzdvihnúť vysokú účasť mladých psovodov, čo naznačuje, že tento šport má u nás budúcnosť.

Všetkým zúčastneným patrí poďakovanie za predvedené výkony a organizátorom za výbornú organizáciu a hladký priebeh súťaží, rozhodcom Igorovi Malinovi a Jozefovi Adamuščinovi za korektné posudzovanie a obom figurantom za výborné predvedenie obrany.

Vecné a finančné ceny pre víťazov venoval do súťaže hlavný partner a sponzor Považského pohára firma VVS SK, s.r.o. Tr. Turná, výrobca a predajca krmív a chovateľských potrieb. Okrem krmív pre psov dostali víťazi aj dezinfekčné prostriedky a – samozrejme – pekné poháre za prvé, druhé a tretie miesto.

Všetko dopadlo vynikajúco, takže sa už tešíme na ďalšie kolo VVS Považského pohára.

Vydané dňa: 17.05.14, Napísal: VVS SK, s.r.o.